Obroża, czy szelki dla psa?

W ofercie sklepów z akcesoriami dla zwierząt można znaleźć zarówno różnego rodzaju obroże, jak i szelki przeznaczone dla psów. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, jak również obydwa znajdują swoich zwolenników. Jaka w praktyce jest różnica pomiędzy obrożą a szelkami dla psa i w co warto zainwestować? Kiedy szelki są bardziej wskazane?

Zalety i wady obroży dla psa

Zaletą rozwiązania jakim jest obroża dla psa jest przede wszystkim łatwość i wygoda użytkowania. Oczywiście w kwestii wygody zyskuje w tym przypadku przede wszystkim właściciel zwierzęcia. Obrożę łatwo i szybko się zakłada i zajmuje. Wystarczy przypiąć do niej smycz dla psa i można bardzo szybko być gotowym do spaceru. Ma ona jednak pewne zasadnicze wady. Przede wszystkim takie rozwiązanie może być obciążające dla psiego kręgosłupa. Dotyczy to przede wszystkim psów bardziej niesfornych, które mają tendencję do ciągnięcia, skakania na inne psy itd. W takim przypadku pewnym rozwiązaniem jest specjalna, o wiele szersza obroża, która zapewnia psu bezpieczeństwo.

Zalety szelek dla psa

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są szelki. Zapewniają one stabilność i kontrolę nad psem w każdej sytuacji. Polecane są zwłaszcza psom starszym oraz wszystkim, które mają problem z kręgosłupem, albo mogą mieć do tego rodzaju problemów tendencje. W przypadku szelek punkt przypięcia smyczy dla psa znajduje się o wiele niżej – bliżej środka ciężkości zwierzęcia, dlatego zapewniają one mu o wiele więcej swobody.