Jaki żwirek dla kota wybrać

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Przygotowanie kuwety dla kota jest podstawowym obowiązkiem opiekuna. Koty już od pierwszych miesięcy życia odczuwają silny instynkt załatwiania potrzeb fizjologicznych w konkretnym miejscu, dlatego wyrobienie nawyku korzystania z kuwety jest kluczowe. Jednak sama kuweta to nie wszystko, należy wypełnić ją odpowiednim żwirkiem, który skutecznie pochłonie nieczystości i przykry zapach, a jednocześnie nie będzie zanieczyszczał kocich łapek, a co za tym idzie, podłogi w mieszkaniu. Na rynku zoologicznym możemy znaleźć kilka rodzajów żwirków dla kotów. Który wybrać? Podpowiadamy.

Żwirek dla kota – rodzaje

Żwirek dla kota powinien spełniać kilka kryteriów. Najważniejsze z nich, to wydajność, zdolność pochłaniania nieczystości i nieprzyjemnych zapachów, łatwość sprzątania oraz nietoksyczność. Może się zdarzyć, że nasz pupil nie zaakceptuje konkretnego rodzaju żwirku, warto wówczas dać mu możliwość wypróbowania produktu innego typu lub zrezygnować z wersji aromatyzowanych. W sklepie zoologicznych e-sas.pl możemy znaleźć żwirki zbrylające lub niezbrylające, a nawet specjalistyczne żwirki do pobierania moczu do badań laboratoryjnych lub żwirki zmieniające kolor pod wpływem zmiany pH moczu zwierzęcia.

Żwirek bentonitowy dla kota 

Żwirek dla kota bentonitowy jest  jednym z najbardziej popularnych, a jednocześnie najtańszych opcji dostępnych na rynku. Zaletą żwirków bentonitowych są wysokie właściwości sorpcyjne, czyli zdolność wchłaniania wilgoci i zobojętniania nieprzyjemnych zapachów. Żwirki bentonitowe możemy kupić w postaci zbrylającej lub niezbrylającej. Dużym atutem tego rodzaju żwirków jest również możliwość zakupu wersji aromatyzowanych, np. lawendą. Żwirki bentonitowe mają postać niewielkich kamyczków, które łatwo przyklejają się do kocich łapek – ich minusem może więc być utrudnione sprzątanie w okolicach kuwety. Należy również pamiętać, że żwirki bentonitowe nie nadają się do spłukiwania w toalecie, gdyż mogą spowodować zapychanie się rur kanalizacyjnych.

żwirek dla kota w różowym opakowaniu

Żwirek drewniany lub kukurydziany dla kota

Żwirek dla kota wykonany z drewna lub kukurydzy jest całkowicie naturalny, biodegradowalny, a dzięki temu jest również produktem ekologicznym. Można go kupić zarówno w wersji zbrylającej, jak również niezbrylającej – w postaci drobnego pelletu. Żwirek drewniany produkowany jest z drzew iglastych lub liściastych. Zaletą żwirków wykonanych z surowców naturalnych jest wysoka chłonność, brak substancji alergizujących oraz delikatny, przyjemny zapach. Naturalne żwirki dla kota można również usuwać w toalecie. Jednak z uwagi na ich biodegradowalność, zaleca się ich wyrzucanie. Do wad żwirków drewnianych i kukurydzianych można zaliczyć dość duże pylenie podczas nasypywania oraz potrzebę częstej wymiany. 

Żwirek silikonowy dla kota

Żwirek dla kota silikonowy produkowany jest ze specjalnego żelu krzemionkowego, czyli silikatu. Żwirek silikonowy ma postać przezroczystych i bezwonnych kryształków, jednak można go kupić również w wersjach barwionych lub aromatyzowanych. Żwirek silikonowy jest bardzo wydajny, niepylący i posiada doskonałe właściwości sorpcyjne. Jednak ze względu na syntetyczne pochodzenie ten typ żwirku nie powinien być używany w przypadku młodych kociąt, które mogłyby przypadkowo połknąć granulki lub wykorzystać je do zabawy. Podczas zakopywania w kuwecie, kryształki wydają charakterystyczny odgłos, który może być dla właściciela drażniący. Silikonowego żwirku nie należy również spłukiwać w toalecie.