klatka dla gryzoni

Klatka dla gryzoni – na co zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze?

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które decydują się na hodowanie gryzoni we własnym domu. Są to bowiem zwierzęta nie wymagające aż tak intensywnej opieki jak psy czy koty, a jednocześnie będące świetnymi kompanami do wspólnych zabaw. Podstawowym elementem niezbędnym do zapewnienia im optymalnego komfortu i poczucia bezpieczeństwa jest odpowiednia klatka. 

Pożądane parametry użytkowe 

Klatka dla gryzoni musi być przede wszystkim wystarczająco duża, aby mogły się one w niej bezproblemowo przemieszczać. W przypadku myszy, szczurów, myszoskoczków i chomików warto postawić na konstrukcję o wymiarach 40x60x100 cm. Z kolei świnki morskie i szynszyle potrzebują nieco większej przestrzeni – minimum 60x80x100 cm. Alternatywnym rozwiązaniem jest wysoka woliera, gwarantująca zwierzakom możliwość swobodnego wspinania. Kolejny niezwykle ważny parametr to materiał, z jakiego klatka dla gryzoni została wykonana (zobacz klatki dostępne na https://www.e-sas.pl/klatki-dla-gryzoni) . Jeśli chodzi o spód, najlepiej sprawdzi się egzemplarz drewniany pozbawiony groźnych drzazg, zadziorów oraz ostrych krawędzi. Drewno jako surowiec naturalny doskonale przepuszcza powietrze, wykazuje sporą odporność na uszkodzenia i nie emituje żadnych toksycznych substancji. Siatka powinna natomiast być zbudowana z ciasno rozmieszczonych prętów metalowych powleczonych preparatem antykorozyjnym. 

Udogodnienia ułatwiające zwierzętom codzienne życie 

Klatka dla gryzoni jako miejsce ich stałego przebywania wymaga właściwego wyposażenia. Priorytetem jest szklane bądź plastikowe poidełko na czystą wodę, mocowane bezpośrednio do prętów. Nie obejdzie się też bez następujących elementów:

  • miski na karmę 
  • kryjówki w postaci domku
  • kołowrotka do biegania lub podwieszanego hamaku
  • gryzaków i zabawek